Pagrindinis pirmos klasės pasaulio pažinimo mokomųjų priemonių komplekto „Gilė“ tikslas – ugdyti vaiko gamtamokslinį raštingumą ir kartu formuoti bendrąsias vertybines nuostatas, plėtoti gebėjimus bendrauti ir bendradarbiauti, konstruktyviai spręsti kylančias problemas, suvokti socialinę, istorinę ir geografinę aplinką, išmokyti prasmingai ir atsakingai veikti. Pasaulio pažinimo vadovėlį sudaro 2 knygos: „Mano pasaulis“, „Aš ir laikas“.
Vadovėlio „Gilė“ mokomosios medžiagos teorinė dalis (įvairios gyvenimiškos situacijos, problemos, reiškiniai, objektai, žmonijos patirtis ir pasiekimai, mokslo atradimai) orientuojama į konkrečią praktinę veiklą. Kreipti mokinių veiklą reikiama linkme padeda probleminiai klausimai, kuriais autoriai skatina mokinius būti aktyviais kalbinės ir gamtamokslinės veiklos dalyviais. Daug dėmesio skiriama vaiko veiklai planuoti, individualiems mokymosi uždaviniams kelti, patirties refleksijai. Siūloma su vaikais dažnai kalbėti apie įgytą naują patirtį, sudaryti galimybę nuolat vertinti savo ir kitų mokinių mokymosi rezultatus.
Vadovėlyje mokymosi temos pateikiamos atlankomis. Kiekvienos atlankos kairėje pusėje „auga“ ąžuolas – sutartiniais ženklais (giliukais) mokiniams nurodoma pamokos veikla. Temos sisteminamos pagal pasaulio pažinimo sritis. Nagrinėtos mėnesio temos, gvildentos problemos ir tiriamosios veiklos rezultatai aptariami ir įvertinami atsakant į vadovėlio atlankoje pateikiamus klausimus. Šie klausimai siejami ne tik su konkretaus mėnesio mokomąja medžiaga, bet ir su to mėnesio artimiausios gamtinės aplinkos pokyčiais. Mokiniai skatinami dalytis asmenine patirtimi, daug dėmesio skiriama jų bendrosioms vertybinėms nuostatoms formuoti.
Sudėtingesnės užduotys žymimos giliuko ženklu. Užduočių skaičių, apimtį, atlikimo eiliškumą pasirenka pats mokytojas. Kiekvienai temai parengta po 1–3 lapus, kuriuose pateikiamos užduotys skirtingų gebėjimų vaikams: žaidimai, tiriamosios veiklos rezultatų fiksavimo lapai, daiktų kortelės įvairioms praktinėms užduotims atlikti, kryžiažodžiai, rebusai, galvosūkiai, darbelių išklotinės ir pan.